Robert Reibestein

07 November 2019 ... min read Listen
Robert Reibestein

Robert Reibestein

Member Supervisory Board

Born 1956
Nationality Dutch

Profile

Robert Reibestein was appointed to the Supervisory Board in May 2012 as per 1 January 2013. He was senior partner of McKinsey & Company until 1 January 2012.

Robert Reibestein is chairman of the Risk Committee and member of the Audit Committee and Remuneration Committee.

Robert Reibestein has decided to resign from the Supervisory Board of ING Group per 1 January 2020.

Most important other ancillary positions

  • Member of the Supervisory Board of IMC B.V.
  • Member of the advisory committee of Forward.one
  • Member of the Supervisory Board of Stichting World Wildlife Fund (the Netherlands)

Back to top